Preskocit navigáciu

Pravidelné cvičenie aktívnych záloh


Pravidelné cvičenie aktívnych záloh

V piatok 9. februára sa v priestoroch 21. mechanizovaného práporu Trebišov začalo už po šiestykrát každoročné Pravidelné cvičenie Aktívnych záloh. Tak ako po minulé roky, cvičenie začínalo zaradením „záložákov“ k jednotke a vykonávaním základných administratívnych úkonov. Nasledovali vstupné lekárske prehliadky, vystrojenie potrebným materiálom, poučenia a organizačné prednášky.

Prvá časť tohtoročného výcviku začínala netradične, priamym zapojením záloh do už prebiehajúceho intenzívneho výcviku jednotiek v poli, priamo v Centre výcviku Lešť. Po príchode boli aj napriek sťaženým poveternostným podmienkam „záložáci“ ihneď začlenení do ochrany hlavného miesta velenia, kde vytvárali vlastné palebné postavenia a následne zabezpečovali 24 hodinovú ochranu miesta velenia. Napriek vypätiu všetkých svojich síl a čiastočnému diskomfortu v poli potvrdili, že sú schopní rýchlej adaptácie na sťažené podmienky a sú schopní plniť požadované úlohy na veľmi dobrej úrovni.

Po príchode do posádky Trebišov pokračovala od 15. februára 2024 druhá časť výcviku, ktorá bola zameraná na streleckú a taktickú prípravu pod vedením skúsených inštruktorov práporu. Táto časť prebiehala na posádkovom cvičisku Veľké Ozorovce, kde si „záložáci“ precvičili defenzívne a ofenzívne aktivity, vojenskú topografiu a manipuláciu so zbraňou. Strelecká príprava vyvrcholila ostrým cvičením strelieb na posádkovej strelnici v Porube pod Vihorlatom. Okrem strelieb z organických zbraní jednotky (z pištole, útočnej pušky, guľometu a odstreľovanej pušky) si „záložáci“ precvičili na určených stanovištiach aj spojovaciu prípravu, či prakticky precvičili podávanie prvej pomoci.

Aktívne zálohy prišiel podporiť počas strelieb aj veliteľ 2. mechanizovanej brigády brigádny generál Róbert Kecső. Cvičenie aktívnych záloh bolo ukončené slávnostným nástupom dňa 23. februára 2024, ktorý sa uskutočnil v sieni cti a slávy 21. mechanizovaného práporu.


Pravidelné cvičenie aktívnych zálohPravidelné cvičenie aktívnych zálohPravidelné cvičenie aktívnych zálohPravidelné cvičenie aktívnych zálohPravidelné cvičenie aktívnych zálohPravidelné cvičenie aktívnych zálohPravidelné cvičenie aktívnych zálohPravidelné cvičenie aktívnych záloh

Autor: nrtm. Pavol KRIŠTAN , Foto: 21.mpr - Dátum: 26.02.2024
Čítanosť: 1928
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share