Na Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranári


Na Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranári

V priestoroch Centra výcviku Lešť sa 14. až 15. marca uskutočnil už v poradí 8. ročník medzinárodnej súťaže záchranárskych posádok. Podujatie, ktoré organizuje občianske združenie Salus Vitalis v spolupráci s rezortom obrany sa v tomto roku zameralo na organizáciu zásahu pri nehodách s hromadným postihnutím osôb.
Štatutárny zástupca o.z. Salus Vitalis a predsedníčka odbornej sekcie Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov Mgr. Dagmar Tomčányová pripomína, že samotná súťaž a odborná konferencia, ktorá jej v priestoroch Kultúrneho domu v Pliešovciach predchádzala je zameraná na organizáciu zásahu na mieste mimoriadnej udalosti. Hlavne na precvičenie veliteľských pozícií, súčinnosť, spoluprácu a komunikáciu jednotlivých zložiek integrovaného záchranného systému. „Súťažilo 40 posádok zo Slovenska a Českej republiky. Boli medzi nimi profesionálni záchranári, zástupcovia Slovenského červeného kríža, OS SR a študenti z odboru urgentná zdravotná starostlivosť zo Slovenska a Čiech. Súťaž bola namáhavá po fyzickej i psychickej stránke. Pozostávala z nočnej a dennej etapy. Všetky námety na jednotlivé úlohy vychádzajú z reálnych situácií, ktoré sa uskutočnili buď na Slovensku, alebo vo svete. Ide o to, aby sme sa z nich poučili. Bola medzi nimi napríklad dopravná nehoda autobusu, čo je podľa štatistík najčastejšia hromadná nehoda na Slovensku i v Čechách, ďalej evakuácia reštaurácie na základe udalosti v Prahe, keď pri takejto udalosti zahynulo niekoľko ľudí. Príslušníci žilinského 5. pluku špeciálneho určenia pripravili situáciu, keď bol teroristami napadnutý humanitárny konvoj sprevádzaný pracovníkmi Červeného kríža. Vychádzali sme z reálnej situácie v minulom roku,“ poznamenáva Dagmar Tomčányová.
Celkom počas oboch etáp museli prejsť súťažiaci okolo 20 kilometrov (pokiaľ nezablúdili). Ich fyzičku a dobrú mušku preverila aj prekážková dráha CIZMA a streľba z malokalibrovky. Pani Tomčányová oceňuje výbornú spoluprácu s rezortom obrany. „Sme radi, že môžeme vďaka pochopeniu MO SR súťaž organizovať práve v Centre výcviku Lešť, ktoré je pre takéto úlohy doslova predurčené. Dobrá spolupráca je predpokladom potom aj reálnej spolupráce pri prípadných hromadných nešťastiach. Súťaž nám umožňuje navzájom sa spoznať, zistiť, aké možnosti majú vojenské, alebo záchranárske zložky či Červený kríž, aby sa v prípade potreby navzájom podporovali a dopĺňali.“
Jedným z odborných garantov podujatia je riaditeľ Úradu hlavného lekára OS SR plukovník MUDr. Vladimír Lengvarský. Pripomína, že OS SR sú ďalšou zložkou integrovaného záchranného systému. „Aj vzhľadom na naše úlohy v rámci domáceho krízového manažmentu musíme vedieť reagovať na akékoľvek ohrozenia. Som rád, že spolupráca sa prehlbuje. Civilný sektor je takto lepšie informovaný o našich možnostiach. Máme čo ponúknuť aj s ohľadom na naše skúsenosti, ktoré vojenskí zdravotníci získali v medzinárodných operáciách a misiách. Kolegovia z civilu ich oceňujú. Súťaž zabezpečoval odbor špecializovaných zdravotníckych činností a výcviku Úradu hlavného lekára OS SR. Spolupracuje žilinský 5. pluk špeciálneho určenia. Prispievame 4 rozhodcami na hodnotenie jednotlivých úloh a niektorými podpornými a logistickými zložkami. Súťaž je pre vojenských zdravotníkov možnosťou porovnať svoje postupy, metodiku činností pri hromadných nešťastiach s civilnými kolegami od nás i z Českej republiky, ale aj materiálne vybavenie.“
V rámci súťaže sa v kategórii OS SR nakoniec prezentovalo sedem posádok. Dve z rožňavského práporu RCHBO, ďalšie zo žilinského 5. pluku špeciálneho určenia, prešovského práporu ISTAR, levického mechanizovaného práporu, roty podpory velenia prešovskej brigády a michalovskej roty rádiolokačného prieskumu. Prvé miesto nakoniec obsadila dvojica: vojačky Gabriela Patakyová a Dana Bocková z rožňavského práporu RCHBO, pred dvojicou zo Žiliny a ďalšou posádkou z Rožňavy: čatár Michal Kurek a vojačka Vladimíra Čipková.



Na Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranáriNa Lešti súťažili civilní a vojenskí zdravotníci a záchranári

Autor: MO SR Jozef ŽIAK , Foto: MO SR Jozef ŽIAK - Dátum: 19.03.2018
Čítanosť: 3979
Verzia pre tlač

Skočiť na menu