Projekt celoplošného testovania má svoj význam - otestovať sa podarilo viac ako 3,6 milióna ľudí, pozitívny test malo približne 1 % z nich


Projekt celoplošného testovania má svoj význam - otestovať sa podarilo viac ako 3,6 milióna ľudí, pozitívny test malo približne 1 % z nich Operácia Spoločná zodpovednosť splnila svoj cieľ aj v druhej fáze po pilotnom testovaní na Orave a v Bardejove. Počas celoplošného testovania obyvateľov SR na prítomnosť ochorenia COVID-19 sa podarilo otestovať celkovo 3 625 332 ľudí, pričom pozitívny test malo 38 359 z nich. Izolovať by sa tak na základe výsledkov malo približne 1 % testovaného obyvateľstva. Uvádzame, že ide o súhrnný údaj testov zo všetkých odberových miest Ozbrojených síl SR vrátane testov vykonaných externe - v nemocniciach, v rámci ministerstiev, v domovoch sociálnych služieb, vo firmách či podnikoch kritickej infraštruktúry.

„Stanovenú úlohu sme v rámci tohto kola celoplošného testovania nezvládli iba so cťou, ale môžeme povedať, že to bol naozaj úspech. Čísla potvrdzujú, že tento projekt zmysel má. Nie je jednoduchý, ale má zmysel,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď. Podľa jeho slov sa význam testovania ukázal naplno aj vo výsledkoch Oravy a Bardejova. Napríklad v Tvrdošíne na Orave malo ešte minulý víkend pozitívny test 4,85 % z testovaných obyvateľov, tento víkend to už sú necelé 2 %. Spolu s ministrom obrany hodnotia výsledky testovania ako významný úspech v boji s nákazou aj ostatní členovia vlády na čele s jej predsedom Igorom Matovičom.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili na tomto projekte, ktorý nemá obdobu. Myslím si, že výsledok hovorí sám za seba a ak aj boli nejaké problémy a nezrovnalosti, tak pri takejto náročnej operácii by sme všetci mohli trošku prižmúriť oko,“ povedal premiér Igor Matovič. Opäť sa srdečne poďakoval všetkým, ktorí sa na projekte podieľali. Vďaka ich nasadeniu sa podarilo veľmi rýchlym spôsobom identifikovať ľudí, ktorí by inak mohli chorobu šíriť ďalej. „Približne 5 % ľudí pozitívnych na COVID-19 skončí v nemocnici, približne 1 % ľudí zomiera. Vieme si tak spočítať, koľko životov a koľko zdravia sme spoločnými silami ochránili. Všetkým nám patrí symbolický potlesk a veľké ďakujem,“ ocenil.

Predpokladaný počet účastníkov testovania predstavoval približne 3,7 až 3,8 milióna ľudí. Z pohľadu percentuálneho podielu pozitívnych testov vyšla najhoršie Čadca. Jej pomer pozitívnych testov, zo všetkých realizovaných, predstavoval 3,22 %. Medzi okresy s vyšším pomerom patrí aj Stará Ľubovňa (2,80 %) a Púchov (2,65 %). Naopak najnižší pomer pozitívnych prípadov zaznamenali okresy Revúca (0,27 %), Banská Štiavnica (0,28 %) a Rožňava (0,29 %). Najviac ľudí sa prišlo testovať do Žiliny, celkovo až 111 155 osôb a najmenej sa pretestovalo v Medzilaborciach, konkrétne 6 980 osôb.

Počas prvého dňa celoplošného testovania boli otvorené všetky zo 4 950 plánovaných odberových miest, pričom funkčných bolo 4 912 z nich, teda 99,2 %. Na testovaní v sobotu pracovalo celkovo 4 873 odberových tímov. V nedeľu bolo vzhľadom na vysokú účasť v predchádzajúci deň otvorených menej, presne 4 883 odberových miest, z toho aktívnych bolo 97,9 %, teda 4 782 odberových miest, v rámci ktorých testovalo celkovo 4 782 odberových tímov.

Celkovo pôsobilo priamo v teréne po oba dni viac 40 000 vojakov, policajtov, hasičov a záchranárov, zdravotníkov, príslušníkov finančnej správy a samosprávy a množstvo dobrovoľníkov. Ozbrojené sily najazdili pri plnení úloh operácie Spoločná zodpovednosť takmer 600 000 kilometrov, ktoré ešte budú narastať, nakoľko logistická časť operácie ešte prebieha. Na tieto účely bolo využitých celkovo viac ako 2 000 vozidiel nie len ozbrojených síl, ale tiež ostatných spolupôsobiacich zložiek a to aj súkromných. Všetky boli využívané na prepravu takmer 5 000 ton materiálu. Na jeho rozdeľovaní a redistribúciu na regionálne veliteľstvá a ďalej na odberné miesta po celom Slovensku strávil personál enormné množstvo človeko-hodín.

okresy 1
okresy 2
okresy 3
okresy 4


rhq


Autor: MO SR , Foto: OS SR - Dátum:
Čítanosť: 6
Verzia pre tlač

Skočiť na menu