Červený mak – symbol vojnových veteránov
Celý svet si každoročne pripomína ukončenie I. svetovej vojny práve 11. novembra, kedy bolo vo francúzskom meste Compiegne podpísané prímerie, ktoré v roku 1918 ukončilo dovtedy najkrvavejšie boje v dejinách ľudstva. Utrpenie či hrôzy vojny zostali tak hlboko vryté do pamätí, že ihneď po jej ukončení bol tento deň vyhlásený za Deň vojnových veteránov.
Tento deň si pietnou spomienkou na Mestskom cintoríne v Topoľčanoch uctili aj príslušníci topoľčianskej brigády za účasti Veliteľa 1.mechanizovanej brigády plukovníka generálneho štábu Štefana ACSAIA a veliteľa 14. práporu logistiky podplukovníka Jána Pásztora. Na počesť vojakov padlých vo vojne bolo presne o 11 hodine a 11 minúte, teda v čase podpísania mieru, symbolicky odpálených 11 slávnostných sálv. Bezprostredne po ich odznení vzdali všetci prítomní úctu minútou ticha, po ktorej už nasledoval pietny akt kladenia vencov a modlitba.
Kvet červeného maku, ktorý mali pripnutí účastníci pietneho aktu sa stal symbolom veteránov, pričom jeho pôvod nájdeme v básni „Na flámskych poliach“, ktorá zaznela na záver pietnej spomienky. Týmto symbolom si ľudia pripomínajú nielen množstvo zmarených ľudských životov, ale i hrdinstvo vojakov a vzdávajú im úctu.