SNP – Slovensko a Európa v roku 1944


SNP – Slovensko a Európa v roku 1944

V priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici sa v dňoch 23. až 25. apríla uskutočňuje medzinárodná konferencia Slovenské národné povstanie – Slovensko a Európa v roku 1944. Zorganizovalo ju pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania Múzeum SNP v Banskej Bystrici a Vojenský historický ústav v Bratislave v spolupráci so Sekciou pre vojenské dejiny Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV, Historickým ústavom SAV, Múzeom Varšavského povstania, univerzitami Mateja Bela v Banskej Bystrici a J. E. Purkyně v Ústi nad Labem.

Riaditeľ múzea SNP Stanislav Mičev pripomína, že konferencia je významná aj tým, že sa na nej zúčastňujú renomovaní historici nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska, Srbska, Bieloruska, Ukrajiny, USA, Nemecka, Slovinska a Izraela a jej cieľom je zasadiť SNP do celoeurópskeho kontextu v rámci skúmania druhej svetovej vojny. Riaditeľ Vojenského historického ústavu plukovník Miloslav Čaplovič dodáva, že konferencia je súčasťou celého cyklu. „Začali sme ho v roku 2011, keď sme mapovali situáciu v roku 1941. Táto konferencia je štvrtá v poradí. Chceme takto pripomenúť obdobie až do roku 1948. Na budúci rok v rámci 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny chceme zorganizovať medzinárodnú konferenciu v Liptovskom Mikuláši a pokloniť sa pamiatke vojakov na najväčšom cintoríne 1. čs. armádneho zboru na území Slovenska.“

Konferenciu svojimi vystúpeniami obohatili aj vojenskí historici. Napríklad podplukovník v zálohe Peter Šumichrast sa venoval slovenskému letectvu v roku 1944, Milena Balcová technickému zboru slovenskej armády, plukovník v. v. Jozef Bystrický Slovákom v československom vojsku v roku 1944 či František Csefalvay zasa partizánom v povstaleckej obrane. Zaujímavý bol aj pohľad srbských a slovinských historikov na situáciu na Balkáne, ale napríklad aj poľský na zastúpenie Poliakov v SNP. Svoju vlastnú vojenskú jednotku síce nakoniec nevytvorili, ale pôsobili v mnohých povstaleckých a partizánskych jednotkách. Naopak Slováci vo Varšavskom povstaní áno. Slovenská samostatná 535 čata Armiji krajowej pod velením podporučíka Slováka Miroslava Ihringha bola v rámci Varšavského povstania jediná nepoľská vojenská jednotka. Boli v nej Slováci, Poliaci, Česi, Ukrajinci, Arméni i Gruzínci, spolu takmer sedem desiatok povstalcov. Ako jediná mala právo mať vlastnú slovenskú a nie poľskú zástavu. Izraelský historik Ješajahu Andrej Jelinek zasa pripomenul nie veľmi známu účasť Židov v SNP.


SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944SNP – Slovensko a Európa v roku 1944

Autor: MO SR - Jozef Žiak , Foto: autor - Dátum: 24.04.2014
Čítanosť: 14132
Verzia pre tlač

Skočiť na menu