Deň vojnových veteránov vo vzdušných silách
Dňa 11. novembra 2021 sa na vojenskom cintoríne v Nitre – Mlynárciach konal spomienkový pietny akt kladenia vencov pri príležitosti 103. výročia ukončenia 1. svetovej vojny a dňa vojnových veteránov pod príznačným názvom „Červené maky“, ktorý si už tradične spolu so zúčastnenými uctili aj vojaci z 11. brigády vzdušných síl Nitra (11. bVzS NR) a 12. mechanizovaného práporu, pod velením veliteľa posádky plukovníka Jozefa Paňka.
Spomienkové stretnutie sa konalo v obmedzenom počte, kvôli aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s pandémiou COVID-19. Na pietnom akte zúčastnili hlavní zástupcovia posádky Nitra, predstavitelia miestnej správy a samosprávy, príslušníci Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Nitra a Klubu vojenskej histórie Nitra, príslušníci Vojenského klubu dôchodcov Nitra – Zobor a Nitra – Krškany. Atmosféru pietneho aktu umocnil prednes básne „Na flámskych poliach“ v origináli „In Flanders Fields“ od kanadského vojenského lekára podplukovníka Johna McCrae, v podaní poručíčky Márie Vilímkovej a príhovor študentiek nitrianskeho bilingválneho gymnázia.
Pietnemu aktu kladenia vencov, ktorý je prejavom úcty a uznania k súčasným veteránom a zosnulým vojakom, predchádzala údržba cintorína, na ktorej sa aktívne podieľajú obidva útvary v posádke Nitra. Aj takýmto spôsobom udržiavame tradície a spomienky na obete 1. svetovej vojny. Vojenský cintorín v Mlynárciach je unikátny tým, že sú tu pochovaní vedľa seba vojaci rôznych národností a vierovyznania. Je tu celkom 437 hrobov. Podľa záznamov sú v nich pochovaní Poliaci, Česi, Srbi, Chorváti, Rusi, Rumuni, Maďari, Taliani, Nemci, Rakúšania, Slováci a 9 neznámych vojakov. Je tu pochovaný aj vojenský kurát kapitán Josef Zdrálek, na ktorého hrobe stojí socha vojaka, dielo sochára Júliusa Bártfaya z roku 1924.
Prítomní svojou účasťou na spomienkovom stretnutí vyjadrili vďaku a úctu všetkým, ktorí hrdinsky bránili našu krajinu a obetovali to najcennejšie – vlastný život.
Deň vojnových veteránov si uctili aj príslušníci vzdušných síl zo Zvolena. Rozdávaním červeného maku, symbolu s hlbokým posolstvom, v útvaroch, ale aj na námestí SNP vo Zvolene. Reakcie ľudí boli pozitívne. Mnohí poznali čo červený mak znamená, vďaka svojim blízkym, ktorí žijú a pracujú v zahraničí. Prekvapením bolo, že mladšia generácia sa živo zaujímala o to čo tento symbol znamená.
Sme radi, že táto tradícia pokračuje aj v dnešných dňoch a spomíname na vojakov, ktorí položili životy za lepšiu a krajšiu budúcnosť.